Brwi po metamorfozie

Naturalność to zasada, która nam przyświeca. Nasz cel to nieinwazyjna i dyskretna poprawa urody, która nie nadaje karykaturalnego wyglądu. Makijaż permanentny powinien stanowić tylko (i aż) dyskretne podkreślenie urody, nie rzucać się w oczy i być wsparciem dla natury, co jest bardzo ważne szczególnie w przypadku brwi. Dlatego właśnie pigment powinien zagnieździć się w naskórku (nie głębiej niz do warstwy podstawnej) i pozostać w nim na ok 1,5 – 2 lat. Zanikanie barwnika następuje stopniowo i z upływem czasu pozostaje coraz delikatniejszym cieniem.

Decydując się na mikropigmentację, nakeży zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 

 

PRZECIWWSKAZANIA

Mikropigmentacja, jak każdy zabieg (szczególnie z przerwaniem ciągłości naskórka), wiąże się z pewnymi obostrzeniami. W zdecydowanej większości przeciwskazania do zabiegu nie są jednak bezwzgledne i bardziej dotyczą kwestii utrzymania się pigmentu w skórze. Ankieta dotycząca zdrowia, która stanowi kwalifikację do zabiegu, jest dokładnie omawiana przed jego rozpoczęciem. Do podstawowych przeciwwskazań należą: ciąża i karmienie piersią, zaburzona krzepliwość krwi, niestabilna cukrzyca, ŁZS lub łuszczyca w miejscu zabiegu, przyjmowanie silnych leków (w tym sterydów i leków rozrzedzających krew), czynna opryszczka, choroba nowotworowa (w okresie remisji krótszym niż 3 lata).

BEZPIECZEŃSTWO

Pigmenty używane w mikropigmentacji są preparatami, które produkuje się w laboratoriach pod ścisłą kontrolą mikrobiologiczną, a ich wprowadzanie na rynek jest poprzedzone skrupulatnymi badaniami toksykologicznymi. Muszą być hypoalergiczne, sterylne i pozbawione konserwantów oraz substancji kancerogennych. Uzyskiwane są z minerałów, głównie: tlenków, krzemianów, glinokrzemianów, siarczków, soli różnych metali w szczególności tlenku żelaza, tytanu i chromu.

 

Mikropigmentacja wykonywana jest przy wsparciu miejscowego preparatu znieczulającego dla poprawy komfortu. Zabieg odbywa się przy zachowaniu zasad higieny i sterylności, przy użyciu rękawiczek zabiegowych i jednorazowych materiałów, jednorazowe igły zabiegowe odpakowywane są na oczach klienta.

EFEKT FINALNY

Efekt finalny możemy ocenić po całkowitym wygojeniu brwi, kiedy pigment zostanie częściowo przykryty naskórkiem, a częściowo wyłuszczony. W tym okresie traci on aż ok. 40% swojej intensywności. Dlatego bezpośrednio po zabiegu brwi wydają się ciemne. Należy pamiętać, że już po ok. 3 tygodniach stracą one niemal połowę swojego nasycenia. Z tej przyczyny (dla lepszej oceny sytuacji) wizyta korygująca odbywa się nie wcześniej niż miesiąc po wykonaniu pierwszego zabiegu.

W miarę wyłuszczania się pigmentu może on zmieniać swoją barwę w kierunku ciepłego, lekko łososiowego koloru. Dzieje się tak na skutek kilku czynników, jak choćby promieniowania UV, przyjmowania niektórych leków (np.hormonalnych), ziół czy suplementów diety. Zmiana koloru na ciepły tłumaczona jest specyfiką budowy cząsteczki brązoweho pigmentu. Jego podstawą jest właśnie kolor czerwony, który to posiada większą masę cząsteczkową, stąd zanika jako ostatni, a niekiedy nawet zagnieżdżania się w naskórku. Należy pamiętać, że mamy do czynienia z żywym organizmem, a nie statystyczną przewidywalnością. W praktyce oznacza to, że łososiowy odcień na skórze wynika nie tyle z rodzaju barwnika czy techniki zabiegu, co przede wszystkim z indywidualnych predyspozycji skóry. Z tym problemem można sobie poradzić na dwa sposoby, nie mniej jednak należy o tym pamiętać przed podjęciem decyzji dotyczącej poddania się zabiegowi.

TRWAŁOŚĆ MAKIJAŻU

Na trwałość makijażu wpływa kilka czynników, ale wiodącym jest indywidualna i trudna do przewidzenia reakcja skóry na pigmentowanie. Drugim istotnym elementem jest pielęgnacja domowa pozabiegowa oraz ochrona makijażu filtrem przeciwsłonecznym, który powinien być stosowany stale.

Na utrzymanie się pigmentu wpływa także:

WIEK – z wiekiem, kiedy proces regeneracji komórek jest coraz wolniejszy, makijaż utrzymuje się dłużej

TYP SKÓRY – na skórze tłustej barwnik utrzymuje się paradoksalnie krócej, powodem jest zwiększona produkcja gruczołów łojowych oraz tendencja do pogrubiania się warstwy rogowej

STYL ŻYCIA – stosowanie peelingów, nadmierne przesuszenie skóry, ekspozycja słoneczna

PROCES GOJENIA

Przed wykonaniem makijażu permanentnego omawiany jest dokładnie przebieg zabiegu i pielęgnacji domowej. Klientka otrzymuje do domu pisemną informację dotyczącą postępowania pozabiegowego oraz maść przyśpieszającą gojenie. Maść nakładana jest cienką warstwą na 2-3 dzień po zabiegu (2-3 razy dziennie). W pierwszej fazie gojenia (ok. 7 dni) nie wolno stosować na powierzchni zabiegowej żadnych innych kosmetyków (niż zalecone). Skórę należy  przemywać wodą. Po kilku dniach od zabiegu może być odczuwane swędzenie skóry w miejscu poddanym pigmentacji. Jest to naturalny proces gojenia. Przez miesiąc od zabiegu zakazane jest korzystanie z solarium, sauny i basenu, należy unikać ekspozycji słonecznej, a po wygojeniu – makijaż permanentny traktować kremem z filtrem UV. Ponadto należy poczekać aż pigment samoistnie się złuszczy w procesie gojenia się skóry. Nie wolno zdrapywać strupków ani w inny sposób przyśpieszać gojenia.

 

TECHNIKI MIKROPIGMENTACJI BRWI

Spośród wielu technik obecnych na rynku linergistycznym, my wybrałyśmy dwie, które naszym zdaniem są najbliższe naturze, jeśli chodzi o efekt końcowy. Są to:

 

MIKROBLADING

Technika manualna, poprawiająca naturalne zagęszczenie włosów. Polega na „wyrysowaniu” włosków zgodnie z naturalnym przebiegiem linii wzrostu. Kształt brwi nie jest idealnie regularny za sprawą specyfiki użytej techniki. Nadaje to bardziej naturalny wygląd.

 

OMBRE

Technika mechaniczna, polegająca na stworzeniu delikatnego, rozpudrowanego cienia. Linia dolna brwi jest wyraźniejsza i regularna, góra natomiast oraz fronty są „rozproszone”, „rozdymione”. Dzięki temu brew wygląda lekko i łagodnie, zachowując idealny kształt.